Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: czwartek, 9 lipca 2020 r.
Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Wydarzenia


Dwa pożary jednej nocyW nocy z 24 na 25 stycznia 2015 roku na terenie powiatu łęczyckiego doszło do dwóch pożarów. Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Zagróbki gm. Daszyna, a do drugiego w miejscowości Borki gm. Łęczyca.24 stycznia 2015 roku o godz. 23:52 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze dwóch wiat gospodarczych oraz obory w miejscowości Zagróbki gm. Daszyna.
Po dotarci na miejsce zastępów straży pożarnej okazało się, że całkowicie pożarem objęte są dwie wiaty gospodarcze oraz częściowo dach obory.

Działania straży pożarnej polegały na: podaniu pięciu prądów wody w natarciu na palące się budynki oraz trzech prądów wody w obronie na budynki zagrożone pożarem, przeszukaniu terenu akcji w celu wykluczenia osób poszkodowanych, ewakuacji 8 krów oraz 3 cieląt z budynków zagrożonych pożarem, oświetleniu terenu akcji oraz pracach rozbiórkowych spalonych wiat gospodarczych oraz wywiezieniu słomy i siana. W celu szybszej lokalizacji źródła ognia i skuteczniejszej akcji gaśniczej Kierujący Działaniem Ratowniczym użył kamery termowizyjnej.

W akcji trwającej 4 godz. 58 min. udział brały dwa zastępy z JRG w Łęczycy oraz po jednym zastępie z OSP w KSRG Daszyna, Grabów, Stara Sobótka i Topola Królewska, łącznie 25 strażaków.


Kiedy strażacy kończyli dogaszanie poprzedniego pożaru, o godz. 4:50, do dyżurnego pełniącego służbę na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Łęczycy wpłynęło kolejne zgłoszenie o pożarze.
Dyżurny, w ramach dyslokacji, skierował zastępy PSP oraz część zastępów OSP do miejscowości Borki gm. Łęczyca, gdzie doszło do pożaru budynku gospodarczego.

Działania straży pożarnej polegały na: podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz jednego prądu wody w obronie na budynek mieszkalny na sąsiedniej posesji, oświetleniu terenu akcji, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń oraz pracach rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji drewnianego stropu i dachu. Przy pomocy kamery termowizyjnej KDR zlokalizował źródło ognia.

W akcji trwającej 4 godz. 52 min. udział brały trzy zastępy z JRG w Łęczycy oraz po jednym zastępie z OSP w KSRG Daszyna, Leźnica Mała, Piątek i Topola Królewska, łącznie 32 strażaków.                

                

                

            

Wstecz